NOWOŚĆ WYDAWNICZA

IGNAC
Wybór tekstów piosenek i wierszy autorstwa Lecha Ignaszewskiego (1943-2001)

Bogusław Klimsa
Nicole Naskow

Wyjątkowa książka o wyjątkowym człowieku – poecie Lechu Ignaszewskim.
Bogusław Klimsa zaprosił do jej zilustrowania artystę plastyka, profesora ASP – Nicole Naskowa.

Lech Ignaszewski był niezwykle utalentowanym i sprawnym autorem o znakomitym pisarskim warsztacie. Absolwent filologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Miał niezwykłą łatwość pisania wartościowych i głęboko intelektualnych tekstów piosenek, zwłaszcza polityczno – kabaretowej proweniencji. Ich tekstowe walory i moralno- filozoficzne przesłanie było nie tylko główną wartością ale i powodem braku ich zapisu w oficjalnych środkach przekazu oraz drukowanej dokumentacji. Zachowały się tylko te, które spełniały dopuszczalne w publicznym obiegu cenzuralne kryteria masowej rozrywki.

Książka stanowi wybór przez lata gromadzonych przez autora tekstów Ignaszewskiego. Lata dobrej, także i zarazem trudnej znajomości, pozwoliły na wspólne stworzenie wielu piosenek, a także kompletowanie twórczości autora.

Umieszczone w zbiorze teksty stanowią przekrój twórczości na który złożą się teksty z okresu studenckiego (kabarety RIPOSTA, OJCÓW, teatr KALAMBUR), wybrane teksty piosenek dla dzieci, teksty piosenek politycznych, podziemnych i „walczących z komuną”, piosenek komercyjnych z wodewili radiowych i telewizyjnych, piosenek rozrywkowych oraz zespołów rockowych.

Kiedy dostałem propozycję napisania 200 słów o Leszku Ignaszewskim, miałem niemały kłopot ze słów tych znalezieniem, nie mówiąc już o jakimś logicznym ich uporządkowaniu. Bo co tu napisać?

Dla Ignaca – tak prywatnie nazywaliśmy Leszka Ignaszewskiego – napisanie kilku słów było pestką. Siadał do maszyny i wystukiwał, na przykład list do swojej sympatii. Wierszem. W dodatku – jak Adam Mickiewicz – trzynastozgłoskowcem. I to bez skreśleń. Gdyby przecież skreślił choćby jedną sylabę, wtedy nie byłby to wiersz trzynastosylabowy. Miał nie tylko łatwość pisania, ale i łatwość liczenia. Do 13. Zresztą wyżej też.

Niejednokrotnie byłem świadkiem Jego weny twórczej, ponieważ, będąc na dobrowolnej emigracji w dalekim Szczecinie, mieszkaliśmy przez pewien czas razem. Pracowaliśmy tam, w latach 1967-68, w redakcjach rozrywkowych Polskiego Radia i Telewizji. Ignac angażował mnie do swoich autorskich programów telewizyjnych noszących tytuł „Biuro Bardzo Dobrych Przewodników”. Jako świeży znawcy Szczecina oprowadzaliśmy telewidzów po zakamarkach tego miasta. Wspomagał nas muzycznie Boguś Klimsa, który bohatersko, nawet w zimie, dojeżdżał z dalekiego Wrocławia. Kiedy pytano nas po latach, dlaczego wróciliśmy do Wrocławia, odpowiadaliśmy zgodnie, że w Szczecinie jest daleko na pocztę.

Myślę, że, nieco przeholowałem. Słów jest ponad dwieście.

Leszek Niedzielski

Do pobrania nuty z wybranych piosenek

Specyfikacja

Format: 162 x 220 mm
Liczba stron: 220
Druk: 1 kolor
Okładka: miękka
Języki: PL
ISBN: 978-83-63037-28-4
Rok wydania: sierpień 2019
Waga:
  • Cena:
    • 30

Recenzje

Inne albumy z tej serii